КМІС зазначає, що в Україні й до 2025 року відчувалося певне розчарування діями США, адміністрація Трампа лиш посилила його.
Більшість українців – 64% – вважають Європу союзником України. Крім того, 67% громадян України вважають, що США втомились від України та тиснуть на неї для поступок. Водночас лишень 24% вважають США союзником, який прагне прийнятного миру. Про це свідчать дані опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у лютому-березні та опублікованого у вівторок,1 квітня.
“Ми маємо практично “дзеркальне” сприйняття Європи і США. У випадку Європи 64% вважають її союзником України, який хоче миру на прийнятних умовах, а не вважають так – 28%. У випадку ж США за останніми даними 67% вважають, що вони втомилися від України і тиснуть для поступок. Вважають, що США є союзником, який хоче прийнятного миру – 24%”, – сказано в прес-релізі КМІС
Також було проведене опитування стосовно сприйняття політики “Заходу” щодо України, де під “Заходом” вважається як Європа, так і США, без конкретизації.
Тепер 31% українців вважають, що Захід втомлюється і тисне на Україні (і, відповідно, не хоче прийнятного миру). З вересня 2022 року до лютого 2024 року з 73% до 49% стало менше тих, хто вірить у підтримку Заходу і вірить у його бажання прийнятного миру для України. До лютого-березня 2025 року їх частка зросла до 62%. Нині більшість українців – 62% – вважають Захід союзником і партнером у досягненні прийнятного миру.
“В Україні і до 2025 року відчувалося певне розчарування діями США, а адміністрація Д. Трампа досить рішуче цементує несхвальне сприйняття США.
Важливо, що наразі це не перекидається на Європу і остання продовжує переважно сприйматися як партнер і союзник України. Утім, у разі недостатньо сильних кроків з боку Європи та, зокрема, у разі відсутності достатнього прогресу щодо вступу України до ЄС, серед українців можуть розвинутися і фрустрація, і, зрештою, – антизахідні настрої. Цей сценарій буде сильним і руйнівним потрясінням як для України, так і для Європи та всього Західного світу”, – прокоментував підсумки дослідження виконавчий директор КМІС Антон Грушецький.
КМІС з 2022 року досліджує громадські настрої в контексті сприйняття політики Заходу щодо України. Опитування було проведено методом телефонних інтерв’ю (CATI) серед дорослого населення на підконтрольних Уряду України територіях.
Опитування проведели 14 лютого-4 березня 2025 року. Було опитано 2029 респондентів (статистична похибка 2,4%).
Як ми вже писали, дві третини (66%) українців негативно ставляться до ідеї проведення президентських чи парламентських загальнонаціональних виборів в Україні до завершення війни.
Більшість українців не вірять у справедливий мир за Трампа – опитування